O zdraví

Menopauza – obava nebo příležitost

V určitém věku přijde životní zlom, kdy začneme bilancovat a přemýšlet co bude dál. Myšlenky nepřichází sami od sebe, jsou spojeny s tím, jak se naše tělo mění a jak se na něm podepisuje nemilosrdně náš věk. O svém těle začne většina z nás více přemýšlet a vnímat ho až po čtyřicítce.

Buď anebo

„Začala jsem si více všímat žen kolem sebe, které jsou starší než já a položila si otázku, proč jsou některé vitální, plné života, energie, mají zdravou váhu a věnují se sami sobě poté co děti vyletěli z hnízda a jiné naopak nejsou šťastné. Mají kila navíc, už nejde o 2-3 kg, ale o 10, 15, 20 kil navíc, která plíživě stoupala na váze věkem. Jsou smutné a ztratily úctu sami k sobě, sebevědomí a radost ze života skrz povinnosti a péčí o rodinu, domácnost a zapomněli sami na sebe. A když přijde čas, kdy mohou mít více času na své zájmy, odpočinek, výlety, kulturu, cvičení – zjistí, že je to nebaví, že na to nemají energii, dostatek sil, ani chuť, odhodlání, které měli dříve a říkali si až jednou děti budou samostatné, až jednou budou mít více času na sebe. Když ta chvíle přijde, tak najednou zjistí, že raději najdou x-v výmluv, proč to nemohou dělat, proč to nejde“, říka pani Jana.

Vnitřní obavy z hormonální změny, kterou prochází každá žena, obavy, strach, výkyvy nálad, návaly horka, pocetí, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, suchá kůže, odeznívání menstruace a do toho všeho zpomalení metabolismu.a nabírání na váze – i to je znak čtyřicítky.

Proč dříve stačilo přidat pohyb, trochu se usměrnit ve stravě a fungovalo to? Co se změnilo? Hodně žen nechápe, nerozumí tomu, že to co dříve fungovalo již nyní nefunguje a kila i přesto vše jdou nahoru. Zkusit tedy zaručenou dietu od kamarádky nebo půst od kolegyně z práce a pít několik dní jen sladkou vodu s čímsi, dá se to vydržet? Nejíst?

Rady k nezaplacení?

„Internet je plný osvědčených rad, ale fungují. Přichází zděšení a x-pokusů o různé diety, omezování, navýšení pohybu a i přes veškeré úsilí jde váha nahoru. Říkala jsem si, co dělám špatně? Omezuji se ve stravě, hýbu se více a váha roste. Ani mě nebavilo se už oblékat jak to bývalo dříve. Skříně plné oblečení, ale střídala jsem jen pár kousků, hlavně skrýt kila navíc, cítit se pohodlně a hlavně na sebe neupoutávat pozornost.

Doby, kdy jsem oblékla 38 velikost jsou dávno pryč. Raději se nedívám na cedulku, která ukazuje něco co nechci vidět a už vlastně ani nevnímám. Doba, kdy jsem se naposledy vážila a hlídala si váhu je už také dávno pryč.

Co bude dál? Vždyť přece život nekončí před padesátkou? A po ní? Co bude s mým tělem, váhou, zdravím? Únava a energie jdou ruku v ruce, zadýchávám se, každou chvíli se zpotím, tělo zadržuje vodu, bolí mě častěji hlava, vlasy řídnou a mám strach nebo si ho nepřipouštím navenek, ale uvnitř je skrytý. Kam se poděla radost sama ze sebe? Co bude dál?“, říka pani Jana.

Na začátek stačí rozhodnutí

Nejdůležitější je přijmout memopauzu jako další část životní etapy, která provází každou ženu. Uvědomit si, že se mohu mít ráda, mít radost ze života, sama ze sebe. Dělat konečně to o čem jste snili, co vás láká a baví. A začít žít.

Každá změna = cesta a směr jakým jít dál. Jedna z cest je hormonální substituční terapie díky níž se dá menopauza zvládnout. Druhá zabere více úsilí, ale zato výsledek za ni stojí. A jaká to je? Mít se ráda, začít si užívat opět života, cítit radost ze života vede skrze změnu. Začít vnímat své tělo, které nám již roky říká co potřebuje a my ho nerespektovaly. Naučit se rady, zdravé vychytávky ve stravě, vědět co jíst a opravdu jíst a ne se omezovat a trápit a na jídle si pochutnat a vědět, že mohu jíst a i větší porce než dosud a moje tělo bude hubenější a kila půjdou dolů a hlavně si je udržet dlouhodobě.

Co proto udělat? Je to jednoduché. Svěřte se výživovému terapeutovi, který umí naslouchat. Řada z nich má za sebou množství zkušeností se ženami, které řešili a řeší stejný problém a hledají pomoc.

Svého specialistu si najděte v nejbližší poradně. Domluvte si úvodní vstupní konzultaci.